Beklenen haber geldi, Ducati Panigale V4 iki sorun yüzünden geri çağrıldı

Panigale V4, yakıt sisteminde yaşanan iki sorun sebebiyle Kuzey Amerika’da geri çağrılıyor.

Panigale V4, geçtiğimiz Mart ayında nedenini bilmediğimiz bir sebepten ötürü yanmıştı. Daha yepyeni 21,195 dolarlık fiyata sahip (Kuzey Amerika Fiyatı) bir Ducati Panigale V4, sahibinin Ducati forumunda yayınladığı bu fotoğraflarda görüldüğü gibi büyük çapta hasar aldı.

Ducati henüz sorun hakkında bir şey söylemedi. Neyse ki, sürücü kırmızı ışıkta bekliyormuş ve kendini sağ salim kurtarmayı başarmış. Olay Kanada’nın Vancouver şehrinde gerçekleşmiş. 

Ducati Kuzey Amerika hemen harekete geçmiş ve saatler içinde sürücüye yepyeni bir motosiklet vermiş. Hasarlı Panigale V4, daha fazla araştırma için şirket tarafından alınmış. Sürücü; “Olay sonrasında Ducati Kuzey Amerika’yı aradım ve olayı anlattım. Benim nasıl olduğumu sordular ve bana yeni bir motosikletin yolda olduğunu bildirdiler”dedi.

DU 2017-10-03 1409

Yeni modellerde çıkan sorunlar her zaman olağan şeylerdir. Tek bir sorun değil, Panigale V4’ün yakıt sisteminde bahsedilen iki sorun yüzünden İtalya’nın en yeni superbike’ı ABD’de geri çağrılıyor.

Her iki geri çağırma, bu yıl ABD topraklarına ihraç edilmiş olan Panigale V4 modellerinin tamamını etkiliyor gibi görünüyor. Yakıt sistemi ile ilgili iki konu için 692 adet modelin ( Panigale V4 , Panigale V4 S ve Panigale V4 Speciale ) geri çağrılmaya dahil olduğu belirtiliyor.

DU 2017-10-03 1409

İlk geri çağırmada, O-ring contalarının üretim sırasında hasar görmesi durumunda bir yakıt sızıntısına sebep olabileceğinden bahsediliyor. İkinci geri çağırma, açıldığında yakıt sızıntısı yapabileceği belirtilen yakıt deposu kapağını kapsıyor. Yakıt sistemi içinde solunum sorunları söz konusu.

Geri çağırma 1’de, yakıt iç solunum sisteminin valf tapasının dışındaki O-ring’den sızabilir ve O-ring valf tapası kurulum işlemi sırasında hasar görmüş olabilir. Ducati O-ring çevresindeki gres için, tedarikçinin kalite kontrol sızıntısı testi sırasında sızıntıyı tespit etmediğini söylüyor. Yakıt tankı içindeki düşük yakıt seviyesi, fabrikadaki üretim aşamasında kaçak tespitini fark ettirmemiş olabilir. Bilenleriniz var ise, yeni üretilen bir araç düşük yakıt seviyesi ile satışa çıkar.

Ducati bayileri durumu düzeltmek için O-ring’leri yenileriyle değiştirecekler. 

Geri çağırma 2 için, mevcut yakıt tankı kapağının her koşulda düzgün bir şekilde hava almadığını ve tankın içindeki basınç artışı yüzünden sorunlar çıkacağı belirtilmiş. Basınç, kapak açıldığında yakıtın tanktan dışarı çıkmasına sebep olur. Ducati bayileri sorun için, kapağı yeniden işlemden geçirecekler. 

Her iki sorun ücretsiz olarak Ducati tarafından yapılacakmış ve 17 Mayıs 2018’de başlaması bekleniyormuş. 

Detaylar ve kaynak

Bunları da sevebilirsiniz