Avrupa ve Japonya Motosikletlerdeki Ticaret Engelini Kaldırdı

AB ile Japonya dünyanın en büyük ticaret anlaşmalarından birini imzaladı.

Avrupa ve Japonya ticaret anlaşması açıklandı. Anlaşma, ABD Başkanı Donald Trump’ın korumacı ticaret politikalarına karşı denge unsuru olmasını amaçlıyor.

JAPON ÜRETİMİ OTOMOBİLLERE ve MOTOSİKLETLERE UYGULANAN YÜZDE 10’LUK GÜMRÜK VERGİSİ KALDIRILIYOR.

AB’nin Japon üretimi motosikletlere uyguladığı yüzde 10’luk gümrük vergisi ve motosiklet parçaları için uyguladığı yüzde 3’lük gümrük vergisi kaldırıldı. Anlaşma ile Japon motosiklet ve motosiklet parçası üreticilerinin Avrupa’daki satışlarını arttırması umuluyor. Anlaşmanın 2019’da başlaması bekleniyor.

AB Konseyi Başkanı Tusk ” Korumacılığa karşı olduğumuz mesajını net şekilde gönderiyoruz. AB ve Japonya işbirliği için açık olmayı sürdürüyor” dedi.Kendi alanında dünyanın en büyüklerinden biri olan anlaşma 600 milyon kişiyi ve dünyanın gayri safi milli hasılatının yaklaşık 3’te 1’ni kapsıyor. 

Bu Avrupa’nın 250cc altındaki iki tekerlekli araçlarda % 8 tarifeyi ve 250cc üzerindeki iki tekerlekli araçlarda % 6 tarifeyi ortadan kaldıracağı anlamına geliyor. Motosiklet parçaları da tarifelerinde % 3.7’den % 0’a kadar bir düşüş görecek. Örneğin bir süper modelde yaklaşık 1000 € azalma. 

Kaynak: tr.sputniknews.com

Bunları da sevebilirsiniz