Aprilia’nın babası Ivano Beggio, 73 yaşında vefat etti.

Ivano Beggio, 2006 yılına kadar İtalyan motosiklet üreticisi Aprilia’nın büyümesinin ardındaki adamdı.

Aprilia’yı bisiklet üreticisinden bir motosiklet üreticisine dönüştüren adam Ivano Beggio, 73 yaşında vefat etti. Beggio 1968 yılında babası Cavaliere Alberto Beggio’dan Aprilia’yı devraldı ve şirketi motosiklet ve scooter üretmeye yönlendirdi.

Piaggio Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Roberto Colaninno: “Ivano Beggio, bir girişimcinin yeteneklerini ve cesaretini, motosikletler için gerçek bir tutkuyla birleştirmeyi başarmıştı. Zamanının ötesinde bir vizyona sahipti ve bu faktörlerin sıra dışı birleşimi, İtalyan motosiklet endüstrisindeki en parlak hikayelerden biriydi. Aprilia markasını dünya çapında yarışmaya ve geliştirmeye devam ettirdi.”

Ivano Beggio Kimdir?

1944 doğumlu Ivano Beggio, babasının Aprilia el yapımı bisiklet fabrikasında iki tekerleğe olan tutkusunu, motosikletlerin ve scooterların tanıtımıyla, üretimi ve çeşitlendirmeyi teşvik etmeye başladı. 1975 yılında, üretkenliği sayesinde, kendisi için bir isim yapmış olan yarış motosikletlerinin üretimi için küçük bir ekip kurdu. Öyle ki, 1977’de 125 ve 250 cc sınıflarında takımı, İtalyan motokros şampiyonasını kazandı.

1980, Aprilia küçük motorlu motosikletler (50 ve 125 cc) üretmeye başladı. Ardından kentsel hareketlilik için piyasada son derece başarılı, estetik ve teknolojik olarak yenilikçi modeller üretti. 1991 yılında, Avrupa pazarındaki ilk büyük tekerlekli scooter Scarabeo, 1992 yılında ise ilk iki zamanlı scooter’ı üretti. Aynı zamanda katalitik susturuculu motosiklet. 1993 yılında plakalı ilk scooter ve 1998 yılında RSV Mille ile büyük motor kapasiteli motosiklet sektörüne girdi.

Dünya Şampiyonası GP Motosiklet Yarışlarında, 1985’te 250cc sınıfında yer alan Aprilia, dünya şampiyonluğunu başarıyla bitirdi. Max Biaggi, Marco Simoncelli, Valentino Rossi, Casey Stoner, Alvaro Bautista, Loris Capirossi, Marco Melandri, Manuel Poggiali ve Alessandro Gramigni, Aprilia ile birlikteydi.

1987’den günümüze, Dünya Şampiyonası GP Motosiklet Yarışında 294 Grand Prix yarışını kazanan Aprilia, motosiklet yarışları tarihindeki herhangi bir Avrupalı ​​üreticinin en çok yarış kazandığı rekoru elinde tutuyor. Dünya Motosiklet Şampiyonasında 38, 125cc sınıfta 20 ve 250cc sınıfta 18, Superbike’da 7 (2010, 2012 ve 2014 yıllarında çift binici / Üretici unvanı) olmak üzere 54 dünya birinciliğine sahip.

Bunları da sevebilirsiniz