Amerikan Flat Track Yarışlarının tarihi nedir?

Flat Track Yarışları kökleri yüz yıl öncesine dayanan, Kuzey Amerika’da oldukça büyük ve popüler bir geçmişe sahiptir. En eski, en uzun süredir devam eden ve en geleneksel motosiklet yarışı olarak kabul edilir ve genellikle “dirt track” yarışları olarak adlandırılır.

Flat Track Yarışları tarihi, 1900’lerin başlarındaki tahta yarışları ile iç içe geçmiştir. (Tahtadan yapılmış oval pist yarışı) Başlangıçta, Harley-Davidson’un ve Indian’ın ilk ürettiği motosikletlerin kullanıldığı, 45 derecelik oval ahşap pistte yapılıyordu. Motosikletler daha hızlı ve daha güçlü olmaya devam edince, tahtadan yapılmış oval pist, hem sürücüler hem de seyirciler için çok tehlikeli hale geldi. Sonuç olarak, yarış destekçileri oval pistleri kaldırmaya başladılar ve yerini alan Flat Track yarışları, hızla Kuzey Amerika’da yaygınlaştı.

Flat Track yarışlarının popülaritesi yeni zirvelere ulaşıyordu ama sonra büyük buhran geldi ve II. Dünya Savaşı patlak verdi. Bu savaş, Harley-Davidson’un ve başka şirketlerin üretim planlarını değiştirmelerine neden oldu. Flat Track yarışları, II. Dünya Savaşı’ndan sonra hızlı bir şekilde yeniden toparlanamadı. Bildiğimiz şey, Flat Track yarışları AMA’nın desteğiyle 1950’lerin ortalarında tekrar başladı ve şampiyona kuruldu. Sonraki otuz yılda, Kuzey Amerika’daki en popüler yarış organizasyonu haline geldi.Flat Track yarışları, son yıllarda iyi bir geri dönüş yapmaktadır. Flat Track yarışlarının diğerlerinden benzersiz olmasını sağlayan çeşitli nedenler vardır. Flat Track yarışları farklı bir atmosfere sahiptir, çoğu etkinlik gibi milyonlarca dolarlık arenada gerçekleşmez, ancak panayırlar veya festivaller gibi organizasyonlarda yapılır.

Birçok yarışçı, motosikletlerinin kurulumunu öğrenmek ve aynı mekaniği ile yıllarca yarışmak için otuz yılda zirveye çıkmayı bile başaramazlar.

Flat Track yarışlarında, seyircilerin yarışçılara ulaşabilmesi diğerlerinden farklıdır. Yarışçılar, yarıştan sonra genellikle motosikletinin başında olur ve seyirciler kendilerine imza için yaklaşabilirler.

Fotoğraf Galerisi

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum yap