Alta Motors geçici olarak üretimi durdurdu

ABD’li elektrikli motosiklet üreticisi Alta Motors, finansal sorunlar nedeniyle üretimi durdurduğunu bildirdi.

Elektrikli off-road ve supermoto tarzı motosikletleriyle tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Alta Motors, sadece ABD’de, 70 adet bayi ağına sahip ve 1000 adet motosiklet satışı gerçekleştirdi. Ürettiği motosikletler, elektrikli pazarında en üst seviyelerde görülen Alta Motors’un üretimi durdurması aslında beklenen bir şeydi.

Mart ayında, Harley-Davidson ve Alta Motors arasında bir ortaklık anlaşması duyurulmuştu. H-D, yeni elektrikli modelleri için Alta Motors’dan yardım almak amacıyla şirkete bir yatırım yapmıştı. 

Harley Başkanı ve CEO’su Matt Levatich anlaşma ile ilgili şunları söylemişti;

“Bu yılın başında, 10 yıllık stratejimizin bir parçası, elektrikli araç  teknolojisine agresif Bir yatırım yaparak, kısmen yeni nesil Harley-Davidson Sürücülerini inşa etme konusundaki kararlılığımızı tekrarladık. Alta, Bu Konuda yenilikler ve uzmanlıklar geliştirmiştir. Hedefleri bizimle yakından bağlantılıdır. Her birimiz, son teknoloji elektrikli motosikletler geliştirmek için birlikte çalışarak karşılıklı yarar sağlayacak güce ve yeteneğe sahibiz. “

Ancak daha sonra, Harley-Davidson Alta Motors’a yatırım yapmaktan vazgeçti ve Silikon Vadisi’nde bir AR-GE tesisi açmaya karar verdi. 

Alta Motors katıldığı birçok yarış organizasyonundan ödülle döndü ama bu ödüller finansal sorunlara bir fayda sağlamadı. Şimdi ise tekrar üretime devam edebilmek için bir yatırımcı arıyor

Alta Motors hakkında bilgiler;

Alta Motors, elektrikli arazi motosikletleri üreten bir şirkettir. Eskiden BRD Motosiklet olarak bilinen Alta Motors, Silikon Vadisinde kurulu küçük bir elektrikli motosiklet üreticisidir. Tesla’nın kurucularından Marc Tarpenning ve Martin Eberhard’ın mali desteğiyle üretim yapmaktadır.

Daha çok Off-road motosikletlere odaklandıkları için Zero Motorcycles gibi aynı alandaki diğer şirketlere göre daha düşük bir profile sahipler.

Kaynak: Asphalt & Rubber 

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum yap