Akrapoviç Egzoz’un motosiklet robotu [Video]

Video – Akrapoviç’in Motosiklet Robotu

Akrapoviç Egzoz, motosiklet egzozu ve araba egzozu sistemlerinde uzmanlaşmış Slovenya’lı bir markadır. Akrapoviç, ürettiği tüm egzozları test etmek için kendi robotunu icat etmiş. 

Akrapoviç ekibinin en son üyesi olan Dyno robotunun üzerindeki iş oldukça fazla. Bu robot, üretilen yeni bir egzozun dayanıklılığını ve verimliliğini test etmekle görevli. Şirket şimdiye kadar herkes gibi pistte teknolojilerini test ediyordu. Bu yeni robot ile, yeni egzozların testleri daha kolay yapılıyor ve satışa çıkıyor.

Dyno sistemi, egzoz sisteminin performansının daha doğru bir portresi için vites değişimleri ve ivmelenmelerle bir motosiklet sürme robotundan oluşuyor. Robot tıpkı Yamaha’nın Motobot’una benziyor.

Sistem ayrıca sensörlere, kameralara ve Dyno’nun testlerini kesintisiz olarak sürdürmesini sağlamak için, otomatik yakıt ikmal sistemine de sahip.

Akrapoviç’in yayınladığı video, Dyno’nun nasıl çalıştığını gösteriyor. Robot, debriyajı çeker, vitesi özel olarak takılmış bir “ayak” ile değiştirir ve hatta fren koluna dokunur. Test modeli olarak Kawasaki Z900 RS kullanılmış.

Bunları da sevebilirsiniz