600 cc’lik Motosiklet çöplüğü!

2019’dan önce hangi modellerin güncellenmesi veya değiştirilmesi gerekiyor?

600 cc’lik motosikletler sınıfı, ‘Euro4’ kurallarının ortaya çıkmasından sonra pazarın hiçbir bölümü bu kadar zora girmemişti. Yüksek devirli ve güçlü motosikletler, çağa ayak uyduramadı ve son birkaç yıldır süren değişim eksikliği yüzünden satışlar hızla geriledi. Gerekli emisyon performansını elde etmek için ve gereken değişikliklere yatırım yapılmasında markalar artık bu işe çok sıcak yaklaşmıyor.

Sadece Yamaha 600 cc sınıfı için YZF-R6‘yı güncelleme kararı almıştı. Güncellenmiş R6’nın önceki seriden daha az güce ve göz alıcı 84.550 TL’cik fiyat etiketine sahip olması, bu sınıfa ait modelleri bulunan diğer markaları korkutmuş olabilir.Honda artık CBR600RR’ı üretmeyi bıraktı ve Triumph’da, Daytona 675 modelinin 2018 yılı için yenilemedi. Bu durumda, Suzuki GSX-R600 ve Kawasaki ZX-6R’da yakında aramızdan ayrılabilir. Her ikisi de eski makineler, Euro4 başımızı yaktı. Suzuki veya Kawasaki, 2019’un başlangıcı için güncellenmiş yeni sürümler oluşturacak mı? Şu an için bir haber duyulmadı.

Sınıf yeniden canlanacak mı? Şu anda, yenilenme aşamasında olan Daytona’ya yeni Euro4 765 cc motoru üretmeyi seçerse Triumph üretebilir. Daytona’nın Street Triple’a olan yakınlığı göz önüne alındığında, zor bir iş olmayacak. Honda’nın yenilenme süreci hakkında hala bir bilgi yok.

Superbikes

Üreticiler 600cc süper sport gemisini terkederken, daha büyük abilerin pazardan ayrılacağına dair bir işaret yok. Artık, son derece gerekli kurallar uyarınca satılan çok az motosiklet var, bu nedenle 2019’da çok fazla değişim beklemeyin.Çıplak Motosikletler

Çıplak spor motosikletlerde son yıllarda büyük bir canlanma görüldü ve bu, en yeni emisyon kurallarına uymayan çok sayıda model olmadığı anlamına geliyor.

Buna rağmen, özellikle Kawasaki serisinde bazıları var. Z250SL tek silindir, Z300 çift silindir ve dört silindir Z800.

Bu makinelerin üretimi son bulduğu için, Z800 – Z900 olarak değiştirildi. Kawasaki Çift silindirli Z300’ün yerine de yeni ortaya çıkan donanımlı Ninja 400’ü piyasaya sundu. Bu nedenle Kawasaki için aynı temellerde çıplak bir motosiklet üretmek hiç de zor olmaz. Z400’ün yıl sonundan önce motosiklet şovlarında çıkmasını bekleyebilirsiniz.

Z250SL’ye gelince, iyimser düşünemiyorum. Kawasaki, yine de 2019 için yeni Z125 adında başlangıç seviyesi tek silindirli spor motosiklet üreteceğini açıklamıştı.

Bunları da sevebilirsiniz