3D yazıcı ile üretilmiş BMW S1000RR şasisi

Akıllara durgunluk veren, BMW S1000RR şasisi

Motosikletlerin geleceğini değiştirebilecek yüksek teknoloji mühendisliğinin şaşırtıcı bir göstergesi olan 3D yazıcı ile üretilmiş BMW S1000RR şasisi, BMW Group tarafından tanıtıldı. 

Motosiklet şasisi için 3D yazıcı kullanılmasının en önemli yönü, bir şasi üretme sürecini önemli ölçüde hızlandırmasıdır. Yazıcı teknolojisi, ihtiyaç duyulan parçayı kısa sürede oluşturup test etmeyi kolaylaştırarak, bir hata olduğunda kısa sürede tekrar üretme imkanı sağlıyor.

3D yazıcı, büyük hacimli parçalar üretme konusunda oldukça yavaş ve pahalı bir seçenektir. Geçtiğimiz son 10 yıl da, teknoloji sürekli gelişti ve büyük gelişmeler sağlandı. Bu nedenle çok uzak olmayan bir gelecekte, kitlesel bir üretim yöntemi haline gelebileceği söylenebilir. 

Hintli motosiklet üreticileri ve İtalyan elektrikli motosiklet üreticisi Energica’da bu teknolojinin avantajlarını keşfetmiştir. BMW, 3D yazıcıyı kullanan ilk motosiklet üreticisi değil. Energica, 3D yazıcı ile kaplama ve yedek parça gibi parçalar üretmekte.

Son olarak, Bavyera’lı şirketin 2019 S1000RR’da bu alien-esque şasisini ve salınım kolunu kullanabileceğini söyleyebiliriz. BMW’nin geleceğe yönelik bu denli cesur adımlar attığını görmek, karşımıza ilginç bir proje ile geleceğinin habercisidir.

Bunları da sevebilirsiniz