2×2 Motosiklet KTM 990 prototip ortaya çıktı

Önden çekiş ve arkadan itiş sağlayabilen motosiklet KTM 990 Prototip, Guido Koch tarafından tasarlandı.

Alman makine mühendisi ve tutkulu bir motosiklet sürücüsü olan Guido Koch, efsanevi KTM 990’dan 2×2 Motosiklet geliştirdi. Motosikletler için rüya bir proje olan 2×2 sistemini geliştirmek isteyen Koch, hiçbir markanın yardımı olmadan KTM 990’ın üzerinde yoğunlaşarak bu işe başladı.

Modeldeki motor, arka tekerlek, salıncak kolu ve fren sistemi değişmeden kalmış. DT-A olarak adlandırılan proje motosikleti, hala bir prototip ve geliştirilmesi yaklaşık 10 yıl sürmüş.

 

Guido Koch, KTM 990’ın ön tekerleğine bir güç göndermek için geleneksel teleskopik çatallarından ayırmış, yerine çift taraflı kollar yerleştirmiş ve ön tekerleği bir gidon mafsalına yönlendirmiş. Gidon, bir arka kol ve yardımcı bağlantılar vasıtasıyla dönüyor. Ön tekerleğin çekişi, aynı tarafa monte edilen bir zincirden geçiyor. 

Güç, serbest bir dişli ile, tahrik torkunu alan bir kayış sistemi aracılığıyla dağıtılır. Arka tekerlek yüzde 5’ten fazla patinaj bildirdiğinde, güç ön tekerleğe akar. Güç devresi, gidonda bulunan bir anahtar ile kapatılabilir.

Koch, geliştirdiği bu 2×2 çekiş sisteminin patentini almış ve DT-A hala bir prototip olmasına rağmen, diğer motosikletlerde de kullanılabilecek 270’den fazla mühendislik çizimi ve belgelerine sahip. Koch’un şu anda ihtiyaç duyduğu tek şey, özellikle off-road sürerken daha iyi çekiş sağlayan 2×2 sistemini üretecek bir motosiklet markası.

KTM 990 prototip, bu yılın başlarında Münih’teki IMOT Fuarında tanıtılmış.

Bunları da sevebilirsiniz