2020 Dakar Rallisi Suudi Arabistan’da Yapılacak!

2020 Dakar Rallisi beklediğimiz gibi Suudi Arabistan’da yapılacak. Dakar Rallisi, 11 yıldır Güney Amerika ülkeleri Peru, Bolivya, Arjantin’de yapılıyordu. Son 2019 Dakar Rallisi’nin sadece Peru’da yapılması ve bütçe sıkıntıları rallinin başka bir ülkeye taşınmasına sebep oldu.

25 Nisan’da Suudi Arabistan’da yapılan tanıtım lansmanında, Dakar Rallisi’nin önümüzdeki beş yıl boyunca Orta Doğu’da yapılacağı ve yalnızca 2020 yarışının Suudi Arabistan ülkesinde olacağı açıklandı. Yani sonraki yıllar 2021, 2022, 2023, 2024’de başka orta doğu ülkelerine taşınacak.

2020 Dakar Rallisi rotası da belli oldu. Yarış, Suudi Arabistan’ın en büyük ikinci şehri olan Cidde’nin Kızıl Deniz kıyısından başlayacak. Yarışçılar oradan kuzeye, Ürdün yakınlarındaki dağlık bölgelere, daha sonra da güneydeki Riyad şehrine sürecek. Riyad etabı dinlenme günü olacak.

Yarış Riyad’a yaklaşık 40 kilometre mesafedeki Al Qiddiya’da son bulacak. Dakar Rallisi’nin Suudi Arabistan’a taşınması hakkında çok şey söylendi. Orta Doğu ülkesinin bu ikonik yarışa ev sahipliği yapmak için büyük miktarda para harcadığı söyleniyor.

Dünya Suudi Arabistan’da yaşanan sorunların farkında ama organizatör şirket ASO, bu tarihi bölgeye taşınmanın mutlu bir resmini çizmeye çalışırken, ülkenin içinde güvenlik ve insan hakları konularında ciddi sorunlar yaşanmakta.

Suudi Arabistan Güvenli Mi?

Elbette Suudi Arabistan’ın insan hakları konusundaki sicili ve terörizmle bağlantısı olduğu hakkında konuşmalar da var.

Özellikle Gazeteci Jamal Khashoggi’nin ölümü ve kadınların araba sürmelerine ve motosiklet sürmelerine izin vermek için yapılan son kural değişikliği gibi yakın tarihli olaylar, Dakar Rallisi‘ni yöneten Fransız yönetim ASO’nun kararını gölgede bırakıyor.

İslam ülkesinin önümüzdeki beş yıl boyunca, yarış başına ASO şirketine 15 milyon dolar teklif ettiği bildirilmiş. 2020 yarışı için Güney Amerika ülkesi Şili’nin teklif ettiği 3 milyon dolara kıyasla çok yüksek bir rakam.

2020 Dakar Rallisi 5 ve 17 Ocak tarihleri arasında yapılacak. Daha fazla Dakar Rallisi haberi için takipte kalın…

Kaynak: Dakar

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum yap