2019 Honda CBR 1000RR’ın 212 beygir güce ulaşacağı söyleniyor

Bu bilgisayar çizimleri, 2019 Honda CBR 1000RR’ın daha farklı hale geleceğini gösteriyor.

2019 Honda CBR 1000RR, yani gelecek nesil Fireblade, Japonya’daki şirkete yakın kaynaklara göre bu kasım ayında Milan’daki EICMA fuarında yenilenmiş ve güçlenmiş haliyle gelebilir. Kaynak, Honda’nın mevcut modele kıyasla 1000RR’da büyük bir güç artışı ile rekabeti yıkacağını umuyor.

Şu anki Blade’in 189 beygirlik gücü, rakiplerinin 200hp üzerinde gezdiği pazarda Honda’nın düşük seviyede kalmasına neden oluyor. Bu yüzden Honda oyuna çıkmaya karar verdi.

Daha önce de, Ocak ayında yenileme haberleri çıkan Fireblade’i sizlerle paylaştık.Japon kaynak doğruysa,  yeni Blade’in testlerinin çoktan başladığını ve inanılmaz bir şekilde 215PS güce ulaştığı söyleniyor. Bu gücün nasıl elde edildiğine dair detaylar henüz gizli, ancak mevcut Blade motorunun ve şasisinin temellerinin 2008 modeline kadar izlenebilir olması nedeniyle, tamamen yeni bir motor tasarımı görebiliriz.

Kesinlikle yeni bir şasi göreceğiz. Kaynağa göre, bir sonraki gen Blade kafa tasarımı, merkezi bir hava kanalı ve havanın içinden geçmesine izin veren içi boş bir başlığa sahip olacak. Rakiplerinin çoğunun zaten kullandığı bir tekniktir ve yüksek basınçlı havayı, hava kutusuna yönlendirmek açısından avantajları kanıtlanmıştır. Honda 2007’de de aynı değişikliği CBR600RR’de yaptı, bu yüzden bu bilgi doğru olabilir.

Blade’de olmayacak şey, başka yerlerde haberlerini gördüğümüz, bir V4 motorudur.Honda V4 söylentileri şu an için tamamen ayrı bir proje ve şu anda üretim için yeşil ışıkta olup olmadığından kimse emin değil. 

Japon kaynaklara göre, bir sonraki gen motosikletin SP2 versiyonu, mevcut olandan daha egzotik olacak, karbon fiber kaplama ve titanyum egzozu gibi bileşenler. (daha fazla şeyler.)

Bilgiler doğruysa, bir sonraki gen Blade bu Kasım ayında EICMA’da tanıtılır. Bu sayede Honda 70. Yılını yeni Blade ile kutlar. Bu arada Honda önümüzdeki yıl yeni çıplak makinelerde tanıtacak.

Bunları da sevebilirsiniz