2018 Triumph SPEED TRIPLE S ve RS! İlk Bakış (Özellikler)

Büyük bir kısmı yenilenmiş Speed Triple, S ve RS versiyonları ile geliyor.

Dünyanın önde gelen iki yarışçısından, yedi kez WSBK Şampiyonu olan Carl Fogarty ve TT efsanesi Gary Johnson’u sunumu ile tanıtılan Speed Triple‘da neler değişti?

Speed Triple RS

Motor kısmında büyük değişimler var. Hacim yine 1050 cc’de kalırken, Speed Triple‘ın yeniden gelişimi en az 105 yeni motor parçasını oluşturuyor. Artan performans ve daha hafif ağırlık üzerine yapılan çalışmalar, daha hafif bir krank ve dişlilerle tamamlandı. Nikasil kaplamalı alüminyum silindir gömlekleri hafiflerken, yüksek sıkıştırma oranlı yanma odaları ile pistonları eklenmiş. Ek olarak egzoz, daha büyük katalizöre ve daha hafif başlık sistemiyle hem gaz akışını iyileştirmeyi hem de S ve RS modellerinde performansı artırmayı hedefliyor. Tüm bunlara ek olarak motor devir sınırı 1.000 dev / dak arttırılmış.

Speed Triple RS

Triumph‘a göre, beygir gücü % 7 artarak 148 hp’ye yükseldi (krankta). Tork, ise 166.6 Nm’ye % 4 oranında arttı. (Speed ​​Triple’in daha önceki dyno testlerinde bu rakamların arka tekerlekte 132 hp olarak görüldüğü de olmuş).

Speed Triple S

Yanma odalarının dışında, diğer değişiklikler verimliliğin artırılması ve ağırlığın yeniden dağıtılması hedeflenmiş. Yeni bir yağ karteri, silindir kafasından geçen yağ akışı, daha temiz bir görünüm ve daha düşük kütle için harici yağ borularının çıkarılmasına olanak tanıyarak yeniden yönlendirilmiş.

Speed Triple RS

Şanzıman, daha kolay çalıştırma ve yüksek devirli vites küçültme sırasında çatlamayı önlemeye yardımcı olmak için kaydırmalı debriyaj üstünde yenilikler yapılmış. Debriyajdan sonra, daha hafif bir alternatör, küçük marş motoru ve yeni bir akü kullanılarak fazla ağırlıklar temizlenmiş.

Speed Triple S

Elektronik; Ride Modları yeni olmasa da, ayarlanabilen açı ve ayarlanabilir tam renkli 5 inç TFT ekran. Her sürüş modun da kendi bilgi düzenini alıyor. Tüm bu bilgi teknolojisini kontrol etmek, hem gün ışığında hem de karanlıkta kullanım kolaylığı için görülebilir renkler kullanılmış. RS versiyonunda, anahtarsız çalıştırma ve özel bir kilit açma düğmesi de bulunuyor ve binicinin elektronik “fob” anahtarı her zaman cebinde tutmasına imkân tanıyor. Her iki model de 2018 için standart seyir kontrol özelliği var.

Speed Triple RS

Hareket ölçüm birimi (IMU) sayesinde viraj ABS ve çekiş kontrolü Speed Triple’a eklenmiş. 320 mm rotor ve Brembo dört pistonlu iki pedli M4.34 radyal Monoblok kaliperler kullanıyor. Süspansiyon olarak, Speed ​​Triple S, tamamen ayarlanabilen 43 mm Showa ters çatallar ve Showa tarafından da monoshock arka süspansiyon kullanıyor. Speed ​​Triple RS 43mm Öhlins NIX30 ters çatallar ve Öhlins TTX36 ikiz tüp arka şok, her ikisi de tamamen ayarlanabilir.

Triumph‘a göre, bu ayrıntıların tümü yeni 2018 S ve RS’yi en hafif, en güçlü ve en iyi şekilde kullanarak Speed ​​Triple adeta yeniden doğmuş.

Triumph Speed Triple Özellikler

Motor tipi

Sıvı soğutmalı, 12 vana, DOHC, sıralı 3 silindirli

Hacim

1050 cc

Çap / Strok

79 x 71.4 mm

Sıkıştırma oranı

12.92: 1

Maksimum Güç 148HP @ 10.500 rpm

Maksimum tork 166.6 Nm @ 7,150 rpm

Yakıt sistemi SAI ile çok noktalı sıralı elektronik yakıt enjeksiyonu

Egzoz Paslanmaz çelik ve yüksek seviyeli paslanmaz çelik susturucular

Debriyaj Islak, çoklu plakalı kaydırmalı

Vites kutusu 6 Vites

Şasi Alüminyum ikiz-spar

Maşa Tek taraflı, eksantrik zincir ayarlayıcılı alüminyum alaşım

Ön tekerlek Alüminyum alaşımlı çok kollu 17 x 3.5 inç döküm

Arka tekerlek Alüminyum alaşımlı çok kulaklı 17 x 6.0 inç döküm

Ön lastik 120/70 ZR17

Arka lastik 190/55 ZR17

Ön süspansiyon

Showa, 43 mm ters çevrilebilir çatalları ayarlanabilir ön yük, geri tepme ve sıkıştırma sönümleyicili. 4,7 inç (120 mm) S Versiyonu

Öhlins 43 mm ayarlanabilir ön yük, geri tepme ve sıkıştırma sönümlemeli ters çevrilmiş çatallar. 4,7 inç (120 mm) RS Versiyonu

Arka Süspansiyon

Showa Monoshock, ön yük, geri tepme ve sıkıştırma sönümleme, 5.1 inç (130 mm) S Versiyonu

Öhlins TTX36 çift tüp Monoshock, ön yük, geri tepme ve sıkıştırma sönümlemesi, 5.1 (130 mm) RS Versiyonu

Ön fren

İkiz 320 mm kayan diskler, Brembo 4 pistonlu 2 pedli radyal monoblok kaliperler. Değiştirilebilir ABS.

Arka fren

Tekli 255 mm disk, Nissin tekli 2 pistonlu kayar pergeli. Değiştirilebilir ABS.

uzunluk 2,075 mm

Genişlik (Taşıyıcılar) 775 mm

Sele yüksekliği 825 mm

Dingil açıklığı 1.445 mm

Kuru ağırlık 192 Kg S

Kuru ağırlık 189 Kg RS

Yakıt Tankı Kapasitesi 15.5 L

Yakıt tüketimi 45.3 ABD MPG (5.2 l / 100km)

CO2 Emisyonları 119,0 g / km

Speed Triple RS

Bunları da sevebilirsiniz