2018 Dakar Rallisi 6 Ocak’ta Başlıyor! Dakar Rallisi Nedir?

Kum ve Gözyaşı

6 – 20 Ocak 2018 tarihleri arasında düzenlenecek olan Dakar rotası belli oldu. En son 2013 yarışında yer alan Peru, 5 yıllık aranın ardından tekrar yarış programına dahil edildi.

Peru’nun kum tepelerinden başlayacak olan yarış, Bolivya’ya doğru ilerleyecek ve
toplamda 9.000 kilometrelik bir rotanın ardından Arjantin’in Cordoba şehrinde sonlanacak. 14 etaptan oluşacak yarışta pilotların en zorlanacağı yer, yine Bolivya’nın yüksek rakımlı tepeleri olacak. Ve son olarak pilotlar, dört çeker arazi aracı, motosiklet, araba, kamyon ve utv araçlarının oluşturduğu 5 farklı kategoride yarışacak.

Bu yıl 40.’sı düzenlecek olan Dakar Rallisi ile ilgili tüm haberleri sizlerle takip ediyor olacağız.

Dakar Rallisi Nedir?

Amaury Sport Organisation tarafından her yıl düzenlenen yarış, dünyanın en zorlu yarışı olarak kabul edilir. Yarışın başladığı 1978 yılından bu yana 56 kişi hayatını kaybetmiş, birçok insanda sakatlanmıştır.

  • Macera 1977 yılında, Thierry Sabine’in abidjan-nice rallisi sırasında motosikletiyle Libya çölünde kaybolmasıyla başlamış. Ölmek üzereyken çölden kurtarılan Sabine bu bölgeden çok etkilenmiş ve Fransa’ya döndükten sonra kendine bölgenin kendisinde bıraktığı etkiyi mümkün olduğu kadar çok kişiyle paylaşma sözü vermiş.Daha sonra Avrupa’da başlayan, Cezayir’de devam eden, Agadez’i aşan ve nihayet Dakar’da sona eren bir rota hazırlamış. Yarışın kurucusu ilhamı için bir slogan da bulmuş:‘gidenler için bir meydan okuma. geride kalanlar için bir rüya.’

Onun büyük inancı ve bütün mükemmel fikirlerde biraz bulunan çılgınlık sayesinde plan çabucak gerçeğe dönüşmüş.

O zamandan beri macera ruhunun ateşlediği benzersiz bir etkinlik olan, herkesin katılabildiği, bütün insanlar arasındaki dostluk mesajını taşıyan Paris Dakar hep katılanları zorladı, şaşırttı ve heyecanlandırdı. 

Neredeyse otuz yıllık bir süre içinde yarış sayısız spor ve insan hikayesine kaynaklık etti.”

  • Ve Thierry Sabine 1986’da ki yarış esnasında bir helikopter kazasında hayatını kaybetmiştir.

Bir sonraki yazımızda Dakar Rallisine ülkemizden katılan isimleri sizlerle paylaşacağız… 

 

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum yap